Pozostałe filtry

Pozostałe filtry

Oprócz podstawowych filtrów stosowanych w samochodach wyróżniamy również następujące typy filtrów mających zastosowanie głównie w pojazdach użytkowych.

Filtry cieczy chłodzącej

Stosowane w silnikach wysokoprężnych o dużych pojemnościach filtry cieczy chłodzącej mają za zadanie skuteczne filtrowanie płynu chłodzącego. W filtrach cieczy chłodzącej FILTROMEX znajdują się substancje czynne zapewniające stałą jakość krążącego w silniku płynu chłodniczego.


Filtry mocznikowe

Stosowane układy SCR (selective catalytic reduction), mają za zadanie zredukowanie wewnątrz silnika emisji cząstek stałych oraz tlenków azotu. Filtry mocznikowe firmy Filtromex zatrzymują zanieczyszczenia powstałe w procesie produkcyjnym mocznika i dzięki temu chronią elementy układów SCR.


Filtry hydrauliczne

W motoryzacji jak również w przemyśle spotykamy się z pojęciem filtra hydraulicznego, który jest ważnym elementem układów hydraulicznych. Filtry hydrauliczne pracują często w trudnych warunkach i pod dużym obciążeniem, pomimo to wymaga się od nich wysokiej skuteczności filtracji i bezawaryjnej pracy. Wyróżniamy dwa rodzaje filtrów hydraulicznych: pierwszy to wkłady, które instalowane są w obudowach, drugi to filtry typu spin-on. W filtrach hydraulicznych zastosowane są przegrody filtracyjne wykonane z różnych materiałów takich jak siatka metalowa, oraz inne specjalne materiały takie jak włókno szklane wzmocnione siatkami metalowymi.


Filtry osuszaczy

Filtry osuszaczy stosuje się w instalacjach pneumatycznych pojazdów. Podczas eksploatacji pojazdów zasysane powietrze może zawierać wilgoć, która w skutek skraplania i osadzania się na ściankach instalacji pneumatycznej, może spowodować korodowanie jej elementów. Podzespoły takie jak zawory, przewody oraz siłowniki są szczególnie narażone w okresie zimowym, gdzie ujemne temperatury mogą spowodować unieruchomienie ważnych mechanizmów. Granulat znajdujący się
w osuszaczu posiada silne właściwości higroskopijne, co pozwala na absorpcję wilgoci zawartej w powietrzu.

Oprócz podstawowych filtrów stosowanych w samochodach wyróżniamy również następujące typy filtrów mających zastosowanie głównie w pojazdach użytkowych.